• Partnerzy
    • "PracoWitek - Historia mrówki, która została królem mrowiska"
      Każdy cel wymaga wytrwałości, więc warto rozwijać w dzieciach pracowitość i mądrą motywację do działania. Tego właśnie uczy Witek – pracowita mrówka, która postanowiła zostać królem mrowiska. Żaden cel nie jest zbyt ambitny i żadne marzenie zbyt wielkie.

    • Mrówka Gotówka - Historia mrówki walczącej o wolność
      Powrót do Królestwa Mrówek, w którym rządy objął znany z innej naszej książki PracoWitek. Nowy Król musi zmierzyć się z pierwszym poważnym problem, czyli stworzeniem mądrego systemu finansowego w swoim Królestwie. To ogromne wyzwanie, dlatego wymaga pomocy mądrych mrówek. Burza mózgów prowadzi do powstania systemu idealnego… ale czy na pewno?

       

    • Gotówka to wolność - Dlaczego warto płacić gotówką i ograniczyć płatności elektroniczne

      Co zrobić, aby gotówka nie została zlikwidowana?
      Jak powstrzymać polityków i bankierów, którzy chcą odebrać nam wolność? Jak będzie wyglądał świat, jeśli nie zatrzymamy tego procesu?
      Czym bankierzy chcą zastąpić gotówkę?
      Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na niemal 200 stronach książki „Gotówka to wolność” autorstwa Rafała Ganowskiego

       

Dochód pasywny. Czym w ogóle jest? Jakie są jego rodzaje?

  • iStock / Olivier Le Moal

    iStock / Olivier Le Moal

W tym wpisie pokrótce przedstawię kilka możliwości dochodu pasywnego. Z definicji oznacza on dochód bez stałego zaangażowania własnej pracy. Można go określić w taki sposób, że wykonujemy daną pracę, a później niskim lub prawie żadnym nakładem pracy, dalej otrzymujemy z tego tytułu jakieś wynagrodzenie. To sytuacja w której kapitał pracuje dla nas, a nie odwrotnie. Sposoby które przedstawiam, dają także możliwość zwiększenia źródeł dochodu, co może sprawić, iż będziemy mniej zależni od jednego źródła. Zazwyczaj tym jednym źródłem jest praca na etacie. Osobiście, na dzień dzisiejszy nie wyobrażam sobie sytuacji, w której funkcjonuję, opierając się na jednym źródle dochodu, dlatego też przedstawiam kilka sposobów, które znam oraz takich z których sam korzystam.

Dywidendy
Jednym z popularnych rodzajów dochodu pasywnego, są dywidendy wypłacane przez spółki. W większości przypadków, są to spółki określane mianem "value". Wiele z nich prowadzi wieloletnią politykę dywidendową. Zarabiając na swoich towarach lub usługach, dzielą się zyskiem z akcjonariuszami. W Polsce w większości przypadków dywidenda wypłacana jest raz w roku. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, dywidenda zazwyczaj wypłacana jest co kwartał.

Wynajem nieruchomości
Obecnie chyba wciąż najbardziej znana i lubiana forma inwestowania Polaków. W przypadku, gdy komuś wynajmujemy mieszkanie, otrzymujemy tak zwane "odstępne". Jeżeli przykładowo mieszkanie nie jest obciążone kredytem, to upraszczając, całość po odliczeniu podatków, możemy uznać za przychód pasywny. Wynajmować możemy także m.in. garaże, miejsca parkingowe, przestrzenie biurowe lub magazynowe. W tym miejscu warto również wspomnieć o podnajmie, polegającym na wynajmowaniu czyjejś nieruchomości, w celu wynajęcia jej komuś innemu. Podnajem przykładowo może rozwiązać problem kogoś, kto mieszka w innym mieście lub kraju. Możemy skorzystać zarówno my oraz właściciel, czyli sytuacja "win-win". Różnica pomiędzy kwotą, którą otrzymujemy od najemcy, a kwotą którą płacimy właścicielowi np. mieszkania, możemy nazwać przychodem pasywnym, tyle że wymagającym zarządzania nieruchomością. W takim przypadku to właściciel zleca nam "opiekę" nad nieruchomością, co sprawia, że jego zaangażowanie się zmniejsza, a przychód jest "bardziej" pasywny. Sytuacja może być również odwrotna, kiedy to my jako właściciel nieruchomości, możemy zlecić komuś zarządzanie, oddając określony procent zwrotu z inwestycji, jednocześnie zyskując czas i "spokój". Co sprawi, że w takim wypadku to nasz przychód jest "bardziej" pasywny, gdyż będzie wymagać o wiele mniej zaangażowania.

Konta oszczędnościowe i lokaty
Lokaty również są popularną formą "inwestycji" w naszym kraju dającą przychód pasywny. Umieściłem w cudzysłowie słowo inwestycji, gdyż tak naprawdę w obecnym systemie finansowym, taka forma lokowania środków sprawia, że nasze środki w długim terminie tracą na wartości wskutek inflacji. Dzieje się to jednak wolniej, aniżeli w sytuacji gdybyśmy trzymali gotówkę w przysłowiowej "skarpecie". Jednak środki wypłacane przez bank, można nazwać przychodem pasywnym, gdyż w takim wypadku kapitał pracuje dla nas, a nie odwrotnie i wypłaca jakieś odsetki. Tak jak wspomniałem, w długim terminie najprawdopodobniej poprzez ciągły dodruk i rozwadnianie wartości waluty, w przyszłości i tak będziemy w stanie kupić mniej za te środki niż teraz. W niektórych okresach może okazać się to dobrym sposobem na przetrzymanie "pozycji gotówkowej", zgarniając dodatkowe kilka procent oferowane przez bank. Jednak może to być zależne między innymi od cykli rynkowych oraz indywidualnej sytuacji.

Tantiemy
Tantiemy to przychody uzyskiwane za prawa autorskie do filmu, utworu muzycznego lub książki. W zależności od umowy, zazwyczaj kwotę ustala się procentowo lub właśnie kwotowo. Na moim przykładzie, na ten moment za wydanie dwóch książek, otrzymuję procentowo ustaloną kwotę, od każdego sprzedanego egzemplarza.

Staking kryptowalut
Kryptowaluty coraz śmielej przedostają się do mainstreamu, lecz wciąż wiele osób nie zna możliwości, które oferują. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, jednak chcę podzielić się sposobem z którego osobiście korzystam. Mianowicie na giełdzie KANGA EXCHANGE można "stakować" token KNG. Staking tego tokena umożliwia udział w zyskach z opłat transakcyjnych pobieranych na platformie. Myślę, że można to w pewnym sensie porównać do posiadania udziałów w giełdzie, która codziennie dzieli się zyskiem, proporcjonalnie do posiadanej i stakowanej ilości tokenów. Obecnie, by móc korzystać z tej opcji, wymagane jest posiadanie co najmniej 100 tokenów KNG (Więcej szczegółów ---> tutaj). Na rynku można stakować mnóstwo innych kryptowalut. Jeśli kiedyś zdecydujecie się na jakąś z możliwości stakingu, to przestrzegam, aby robić to bardzo rozważnie, gdyż na rynku wciąż występuje wiele zagrożeń.

Biznes
Własny biznes daje mnóstwo możliwości, jednak początkowo wymaga bardzo często pracy powyżej standardowej ilości godzin. Myślę, że większość przedsiębiorców dokładnie wie co mam na myśli. Obecnie prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i nie mam pojęcia o dużym biznesie. Jednak gdyby miał to być mały biznes, to po kilku latach doświadczenia w " w mojej mikro działalności", mogę się domyślać czego wymaga zbudowanie takiego biznesu, który pracuje z bardzo ograniczonym lub prawie żadnym udziałem. Nie odkryję ameryki pisząc w ogromnym skrócie, że biznes musi być zautomatyzowany, zlecany i delegowany. W mojej opinii tylko w takiej sytuacji możemy mówić, że uzyskiwany przychód z biznesu jest przychodem pasywnym.

Emerytura 
W tym wpisie zależy mi na tym, by pokazać różne możliwości stworzenia sobie "własnej emerytury" lub dodatku do niej, nie będąc uzależnionym tylko od kwoty wypłacanej przez państwo. Ten sposób osiągnięcia jakiegoś "dochodu pasywnego" jest najbardziej powszechny i wymaga wielu lat pracy. Oczywiście nie zawsze, ale często bywa tak, że kwota którą otrzymują seniorzy, jest nie wystarczająca. (Ma to związek m.in. z inflacją i wspomnianą słabnącą wartością odkładanych środków na przestrzeni lat). Co sprawia, że osoby będące na emeryturze są zmuszone obniżyć standard swojego życia lub dalej pracować. Jednak uważam, że wypłata emerytury wpisuje się w pewnym sensie w "definicję" przychodu pasywnego, dlatego też znalazła się na mojej liście sposobów.

Wspomnę również o innych możliwościach takich jak::
Obligacje, które wypłacają odsetki. Jednak nigdy nie inwestowałem w ten typ aktywa i niewiele o nich wiem, także nie napiszę nic więcej na ich temat.
Reklamy wyświetlane podczas filmów i wypłacane wynagrodzenia dla ich autorów.
Programy partnerskie, dzięki którym firmy chętnie dzielą się prowizją.
Stocki i bazy materiałów, które również mogą generować przychód pasywny.

Wszystkie sposoby przedstawiłem w formie uproszczonej, gdyż każdy z nich spokojnie zasługuje na co najmniej osobny wpis. O większości z nich powstało mnóstwo artykułów, książek czy kursów, które głębiej je opisują. Jak widać dzisiejsze czasy dają mnóstwo możliwości, uzyskania dodatkowego zarobku. Być może, któryś z wymienionych sposobów przypadnie Tobie do gustu i sprawi, że zdywersyfikujesz, a być może nawet kiedyś zupełnie zmienisz swoje źródło dochodu, poprzez przychód pasywny ;)

Na koniec przytoczę jeden z cytatów Warrena Buffeta, mianowicie: "Jeśli nie znajdziesz sposobu by zarabiać gdy śpisz, będziesz pracować do śmierci." Ukazuje on jak istotny, w funkcjonującym systemie i naszym życiu, jest przychód pasywny...

PS

Podczas pisania tego tekstu, słuchałem "w pętli" jednego z moich ulubionych utworów z gatunku "muzyki filmowej/poważnej", czyli soundtracka z filmu "Gladiator". W oryginale stworzony przez Lisę Gerrard, Hansa Zimmera i Gavina Greenawaya. Tym razem jednak słuchałem covera wykonanego przez "2 Cellos", czyli znakomitego duetu chorwackich wiolonczelistów: Luki Šulića i Stjepana Hausera. Tytuł utworu: "Now We Are Free", świetnie pasuje do tematu poruszonego w tym wpisie, gdyż przychód pasywny może sprawić, iż będziemy bardziej niezależni lub nawet wolni finansowo. Natomiast historia gladiatorów, którzy walczyli o wolność, w pewnym sensie może ukazywać "walkę", którą trzeba stoczyć, by osiągnąć wspomnianą niezależność lub wolność finansową ;)

 

Dodaj komentarz